نخستین جشنواره آثار و محصولات قرآنی «شمیم وحی»

نخستین نخستین جشنواره آثار و محصولات قرآنی «شمیم وحی» از سوی شورای عالی قرآن شهرداری و اتحادیه مؤسسات قرآنی استان تهران برگزار می‌شود.  نشر و ترویج فرهنگ حیات بخش قرآن در جامعه به ویژه برای ساکنین شهر تهران و تعمیق باورهای دینی و تحکیم سلامت فرهنگی جامعه و شناسایی رشد و هدایت استعدادهای بالقوه آحاد جامعه به سمت و سوی انس با قران و استفاده از ابعاد هنری قرآن و ارائه الگوهای جدید به منظور انس بیشتر مخاطبان با قرآن از جمله اهداف این جشنواره است.

همچنین از دیگر اهداف این مسابقات می‌توان به تشویق و ترغیب آحاد جامعه به منظور ابداع و ابتکار و خلاقبت و تولید محصولات فاخر در حوزه قرآن و ایجاد زمینه برای استانداردسازی و ضابطه‌مند کردن تولیدات قرآنی اشاره کرد.

در قالب این طرح تمامی افراد حقیقی و حقوقی ساکن شهر تهران که در زمینه تولید آثار و محصولات قرآنی فعالیت کرده‌اند می‌توانند اقدام به ثبت نام در سامانه مربوط به جشنواره آثار و ارسال تولیدات و محصولاتشان با موضوعات قرآنی به دبیرخانه جشنواره کنند.

علاقه‌مندان برای دریافت اطلاعات می‌تواند به پایگاه اینترنتی این جشنواره به نشانی tfquran.com مراجعه کنند. همچنین در پایان این جشنواره به صاحبان اثرهای برگزیده جوایز ارزنده‌ای اهدا می‌شود.

مرحله اول ثبت نام و ارسال آثار به دبیرخانه جشنواره تا پایان بهمن‌ماه انجام می‌گیرد و سپس مرحله جمع‌بندی و ارزیابی و داوری آثار ارسال شده، برگزار خواهد شد و مرحله بعد برپایی اختتامیه و معرفی و تجلیل از برگزیدگان انجام می‌گیرد.

رشته‌های این جشنواره براساس مصحف شریف کل قرآن شامل خوشنویسی قرآن در برگیرنده کل قرآن و اجزایی از قرآن و یا آیات و سور منتخب در یک صفحه است. همچنین بخش دیگر این جشنواره شامل ترجمه قرآن است که شامل کل قرآن و یا اجزایی از قرآن و آیات است.

بخش دیگر این بخش که شامل کتب قرآنی است، این بخش نیز در برگیرنده تألیفانی کتب آموزش قرآن، تألیف کتب علوم و معارف قرآنیست و تألیف جزوات قرآنی نیز دربرگیرنده جزوات آموزشی قرآنی و یا تألیف جزوات علوم و معارف قرآن است.

بخش نشریات قرآنی این جشنواره، در برگیرنده سالنامه، فصلنامه، ماهنامه و روزنامه می‌شود. همچنین محور بعدی این جشنواره شامل پژوهش‌های قرآنیست که شامل طرح‌ها و پایان‌نامه‌های پژوهشی و یا ایده‌ها و نوآوری‌های قرآنی و مقالات قرآنی می‌شود.

لوازم کمک آموزشی قرآن از بخش دیگر این جشنواره است که شامل رحل، قلم قرآن؛ی جایگاه قرآنی و ... است و فناوری اطلاعات در حوزه قرآن شامل وب‌سایت‌های قرآنی و وبلاگ‌های قرآنی و نرم‌افزارهای قرآنی چندرسانه‌ای و نرم‌افزارهای صوتی و تصویری است.

محور بعدی این همایش آثار هنری قرآنیست که شامل نقاشی با مضامین قرآنی و در برگیرنده تذهیب، آثار قرآنی به صورت معرق و آثار قرآنی به صورت منبت و طراحی پوستر و صنایع دستی و تواشیح با مضامین قرآنی و سرودهای مذهبی با مضامین قرآنی و فیلم کوتاه و انیمیشن‌های قرآنی است.

محور آخر این همایش ادبی است که شامل اشعار قرآنی و داستان‌نویسی با مضامین قرآنی و نمایش‌نامه نویسی و فیلم‌نامه‌نویسی است. علاقه‌مندان برای ثبت نام باید اقدام به بارگذاری و ارسال فایل عکس پرسنلی و کارت ملی در سایت جشنواره به نشانی www.tfquran.com اقدام کنند.

همچنین متقاضیان برای هر اثر باید یک فرم ثبت نام تکمیل کنند. اخذ پرینیت از فرم تکمیل شده ثبت نام و ارسال آن به دبیرخانه جشنواره به همراه اصل اثر قرآنی الزامی است.

نشانی دبیرخانه جشنواره آثار و محصولات قرآنی شمیم وحی در اتوبان صدر، غرب به شرق، خروجی کاوه شمال، ابتدای بهار جنوبی، پلاک ۵ قرار دارد.

درج نشانی دقیق آثار قرآنی در شبکه اجتماعی چون وبلاگ‌ها و وب سایت‌ها به منزله ارائه اثر است.